اقتصاد و مدیریت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیریت   
چهارشنبه, 30 اسفند 1391 ساعت 12:34

اقتصاد و مدیریت

با شکل گیری زندگی اجتماعی انسان بحث برسرنحوه استفاده از منابع محدود برای تامین نیازهای نامحدود انسان بعنوان یک مساله اساسی مطرح بوده است. دانشمندان و صاحب نظران علوم انسانی و اجتماعی در راستای یافتن پاسخ مناسب برای این سوال اساسی که چگونه می توان میان نیازهای نامحدود بشر و امکانات محدود تعادل منطقی ایجاد کرد، تلاش های مستمری انجام داده اند. این تلاش ها عمدتا بر محور یک نقطه اساسی متمرکز بوده و آن یافتن مکانیزم منطقی و موثر برای تعادل میان نیازها و منابع موجود است.

تلاش های علمی انجام یافته در نهایت به شکل گیری و پایه گذاری رشته علمی موسوم به رشته اقتصاد گردید. اینک جوامع مختلف برای ایجاد تعادل منطقی میان نیازهای نامحدود و امکانات محدود به دانشی دسترسی دارند که ارایه کننده مکانیزم موثر و علمی در جمع میان نیازها و امکانات است. این مهم از کارکردها و مسولیت رشته اقتصاد می باشد. در این میان فقر و کمبود امکانات اقتصادی و یافتن منابع اقتصادی برای تامین حوایج انسان نیز بر اهمیت این رشته علمی افزوده است. بنا براین برای همه جوامع بشری و بخصوص کشورهای در حال انکشاف، گسترش مباحث و مسایل اقتصادی به صورت علمی از ضرورت های اساسی است. این جوامع، ناگزیر برای کاهش فقر و در نهایت ریشه کن ساختن آن و نیز یافتن مکانیزم های علمی و عملی برای انکشاف و رشد اقتصادی نیازمند تازه ترین نسخه های علمی و راهکارهای اقتصادی هستند.

در جامعه افغانستان که پس از سال ها جنگ و ویرانی اینک به فضل خداوند متعال زمینه حرکت برای رشد و انکشاف اقتصادی به میان آمده، ضروری است تا در کنار سایر رشته های علمی، مراکز آکادمیک در پی گسترش و تبیین تازه ترین دستاوردهای علمی در عرصه اقتصاد باشند تا از این طریق بتوانند مناسب ترین راهکارهای فقر زدایی، توسعه اقتصادی و انکشاف اجتماعی را در اختیار برنامه سازان کشور قرار دهند.

هدف از تأسیس پوهنحئی اقتصاد:

پوهنتون جامی با هدف گسترش و انکشاف علم و به منظور تبیین جدید ترین تیوری های اقتصادی و در جهت یافتن راه حل های علمی برای مقابله با فقر و مشکلات اقتصادی کشور فعالیت های علمی خویش را با همت اساتید و صاحب نظران اقتصاد آغاز نموده است. انتظار می رود این مرکز علمی و آکادمیک بتواند قدم های موثر و مفیدی را برای انکشاف و رشد دانش اقتصادی کشور بردارد و مسئولیت ملی و علمی خویش را در زمینه انجام دهد.

فاکولته اقتصاد این مرکز علمی با در نظر داشت اولویت های جامعه افغانستان در گام آغازین، فعالیت های علمی خویش را در مقطع لیسانس آغاز می کند. این فاکولته در پاسخ به معضل بیکاری ساختاری، یعنی عدم تطابق عرضه و تقاضای نیروی کار، و نیازهای مبرم نهادها، مؤسسات، بانکها و بنگاهها در سکتور خصوصی و دولتی به فعالیت علمی می پردازد. امید است این قدم کوچک دریچه ای بزرگی را فرا روی کارشناسان و اقتصاد دانان کشور جهت ارایه نسخه های کارآمد و مؤثر برای رهایی از فقر، بیکاری و حرکت به سوی توسعه و رشد اقتصادی ایجاد نماید.

اولین دوره فارغان این فاکولته درحوت سال 1393 و دومین دوره فارغان در حوت سال 1394 تقدیم جامعه گردید.

فاکولته اقتصاد در دیپارتمنت اقتصاد و مدیریت خدمات تحصیلی را برای جوانان علاقمند این رشته ارائه می نماید. این فاکولته در تلاش می باشد تا دیپارتمنت های دیگری مطابق به نیاز های جامعه در چوکات فعالیت های خود تاسیس نماید. فاکولته اقتصاد اساس فعالیت های خویش را در جهت انجام رسالت و ماموریت مشخص و سوق به اهداف اکادمیک متمرکزساخته است. در بیانیه مأموریت فاکولته به فکتورهای مهم پاسخ گویی به نیازها و مسائل اساسی ذینفعان کلیدی (موسسات دولتی، داخلی و خارجی) توجه صورت گرفته است.

-      اماده ساختن نیروی انسانی متخصص و متعهد مورد نیاز جامعه در زمینه های اقتصاد ومدیریت

-      ارتقا کمی و کیفی خدمات تحصیلی برای متقاضیان با رعایت معیارهای وزرات محترم تحصیلات عالی

-      تحقیق و پژوهش

-      همکاری و تبادل معلومات با کلیه مراکز علمی داخل کشور

-      همکاری و تبادل معلومات با مراکز علمی بین المللی

 

امکانات آموزشی

برخودر داری از پیشرفته ترین تجهیزات و تکنالوژی ممد تحصیلی، فاکولته اقتصاد ومدیریت با استفاده از بهترین امکانات آموزشی در خدمت جوانان و مشتاقان این رشته می باشد.

-      صنوف معیاری و مجهز با پروجکتور

-      مجهز بودن صنوف به سیستم گرما و سرما

تسهیلات و خدمات: فاکولته اقتصاد جهت فراهم ساختن هرچه بهتر شرایط تحصیلی برای محصلان خویش تسهیلات و خدماتی زیادی را تهیه نموده است که به عنوان نمونه به ذکر بعضی از انها می پردازیم

کتابخانه:

کتابخانه فاکولته باعناوین متعدد کتب درسی وممد درسی در موضوعات مختلف تجهیز گردیده است. محصلان می توانند از ساعت  6 صبح الی 7 شام برای مطالعه از کتب مذکره و همچنان محیط کاملا آرام استفاده نمایند. قابل یاد اوریست که محصلان به راحتی میتوانند عضویت کتابخانه را اخذ و کتاب مورد دلخواه خویش را بطور امانت برای مدتی از کتابخانه  دریافت نمایند.

لب کامپیوتر

محصلان می توانند از کامیپوتر ها و انترنت در لب کامپیوتر که با امکان دسترسی به انترنت، مجهز است استفاده نمایند.این لب کامپیوتر برای کارهای عملی مضامین کامپیوتر اکثر اوقات کاری برای محصلان باز بوده و محصلان می توانند در اوقات فراغت خویش از این امکانات و تسهیلات استفاده نمایند. لازم به ذکر است که همه کمپیوتر های لب کامپیوتر مجهز به برنامه های نرم افزار (SPSS, QuickBooks ) می باشد.

دوره های آموزشی کوتاه مدت

فاکولته اقتصاد و مدیریت برای محصلان علاقمند و نظر به نیاز، دوره های آموزشی کوتاه مدت مضامین ریاضی، انگلیسی، کامپیوتر و SPSS  را بدون اخذ فیس در بین ساعات فراغت محصلان برگزاری می نماید.

زمینه کاریابی برای فارغان پوهنحئی اقتصاد:

محصلان رشته اقتصاد پس از اتمام دوره مقطع لیسانس میتوانند در مشاغل ذیل انجام وظیفه نمایند:

1-  تربیت کارشناسان و نیروی فنی و متخصص برای پاسخگویی به نیازهای دو سکتور دولتی و خصوصی.

2-  فراهم ساختن زمینه های آموزش اقتصادی در دوره های تخصصی و مقاطع تحصیلی بالاتر، از طریق آماده سازی نیروهای جوان و فارغ التحصیل در دوره لیسانس اقتصاد.

3-    تربیت نیروهای توانمند برای سیاستگذاری های اقتصادی، مدیریت و برنامه ریزی اقتصادی.

4-  تامین نیروی انسانی مورد نیاز جامعه و حکومت از طریق ظرفیت سازی و ارتقای ظرفیت علمی محصلان و جوانان.

5-  تامین کادر علمی مراکز آکادمیک و تربیت صاحب نظران و مدرسان علم اقتصاد.

 

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 19 اردیبهشت 1395 ساعت 15:17
 

تمامی حقوق این سایت نزد پوهنتون جامی محفوظ می باشد .

© 2011 -2016 Jami University