دست آوردها

از آنجائیکه پوهنتون جامی، مسئولیت عرضه خدمات تحصیلی با کیفیت و متوازن را عهده دار بوده و در راستای بسط، توسعه و انکشاف این کانون علمی/اکادمیک از بدو تاسیس تا کنون گامهای اساسی یی را برداشته است و وظیفه خود میداند تا از طریق رهبری و مدیریت درست، مصدر خدمات بیشتر در جامعه قرار گیرد و جای بس افتخارست که تا کنون در نتیجه ی تلاش ها و زحمات کدر علمی و اداری دانشگاه، در حوزۀ های مختلف علمی، فرهنگی و ورزشی به نتایج و دست آورد های مطلوبی دست پیدا کند که میشود به گوشۀ از آنها اینجا اشارۀ داشت.

 1. دانشگاه جامی با رعایت قوانین نافذه کشور و تکمیل معیارهای تعیین شده وزارت تحصیلات عالی، توانست برگ دیپلوم را جهت توزیع برای فارغ التحصیلان این پوهنتون بدست آورد.جهت یکسان سازی اسناد فراغت دانشگاه های دولتی و خصوصی، وزارت تحصیلات عالی تصمیم بر آن گرفت تا برای تمام پوهنتون ها دیپلوم یکسان توزیع نماید. دانشگاه جامی اولین نهاد اکادمیک خصوصی در حوزه غرب کشور است که معیارهای تعیین شده آن وزارت را تکمیل و این امتیاز را کسب نمود. برای فارغ التحصیلان دانشگاه جامی، از این پس به جای سرتیفیکت، دیپلوم توزیع میشود.
 2. کسب مقام اول (قهرمانی) مسابقات رقابت های محاکم تمثیلی حقوق رسانه ولایتی ولایت هرات که از سوی (کلینیک حقوق رسانه های پوهنحی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون هرات و دفتر انتر نیوز) فی مابین پوهنتونها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی و دولتی برگزار گردیده بود.
 3. کسب مقام قهرمانی در مسابقات فوتسال، سال ۱۳۹۴ که بین پوهنتونها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی در هرات برگزار گردیده بود.
 4. کسب مقام نائب قهرمانی در مسابقات شطرنج، در این مسابقت تیم های متعدد از پوهنتونها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی و دولتی اشتراک داشتند.
 5. کسب مقام (خوب) در بین پوهنتونها و مؤسسات تحصیلی، با اخذ ۸۲٫۶ نمره.
 6. جذب ۶۹۶۳ داوطلب در هشت امتحان کانکور جداگانه.
 7. حضور ۲۵۰۰ نفر محصل بر حال در دانشکده های مختلف.
 8. تعداد ۱۴۱۰ نفرفارغ التحصیل در سه دوره فراغت.
 9. انتشار مجله علمی به صورت فصلی.
 10. انتشار مجله ی دانشجویی (جام دانش) به صورت فصلی.
 11. حضور و تدریس ۱۴۹ استاد ماستر و دکتر در فاکولته های مختلف این پوهنتون.
 12. اعزام ۴۵ نفر دانشجو برای فراگیری دوره تحصیلی ماستری و دکترا
 13. استخدام فارغ التحصیلان در بخش های اداری و علمی دانشگاه.
 14. سیستماتیک ساختن تمام امور علمی، اداری و مالی محصلان با تکنالوژی روز.
 15. الکترونیک ساختن تمام امورمراصلات اداری روزمره.
 16. ایجادسیستم های آنلاین وبانک اطلاعاتی محصلان در وبسایت پوهنتون.
 17. ایجاد کتابخانه الکترونیک
 18. قراردادصدساله با شرکت های بین المللی معروف شامل گوگل و مایکروسافت .
 19. تطبیق تحقیقات کیمیاوی وبیولوژیکی برای سازمانهای بین المللی اروپایی.
 20. ایجاد زمینه اشتغال برای تعداد ۲۰۰ نفر.
 21. ایجاد کانون فارغ التحصیلان
 22. کسب مقام برتردر بین پوهنتونهای افغانستان در برنامه (Mobile Money)
 23. کسب مقام قهرمانی در مسابقات (شنا) سال ۱۳۹۸
 24. خریداری ۱۵۰ جریب زمین برای کمپس دایمی پوهنتون وایجاد فضای سبز
 25. خریداری شفاخانه ی مجهز برای ستاژران پوهنحی طب معالجوی.
 26. قرارداد با شفاخانه های خصوصی برای ستاژ محصلان طب .
 27. خریداری یک جریب زمین برای اعمار شفاخانه در مرکز شهر هرات.

کسب جایزه دیگر توسط دانشجویان جامی

تیم شبیه سازی سازمان ملل متحد دانشگاه جامی، که در روز های ۲۹، ۳۰ و ۳۱ اگست، جهت شرکت در برنامه PIMUN عازم کابل گردیده بود، توانست جایزه ارائه بهترین موقف نامه (Best Position Paper)را در بین پوهنتون های دولتی و خصوصی کشور بدست آورد. در این برنامه ملی سه صد تن از دانشجویان پوهنتون های کشور اشتراک نموده بودند.

در پهلوی کسب جایزه فوق، دانشگاه جامی همچنان توانست به عنوان دانشگاه برتر در عرصه همکاری با نهاد های که در راستای ظرفیت سازی و آموزش کار عملی فعالیت دارند، تقدیر نامه ویژه از سوی سفارت امریکا و نهاد YTS بدست آورد.


تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه جامی و شفاخانه کمپلکس لقمان حکیم امضا شد

به منظور انجام کارهای علمی – تحقیقی مشترک و فراهم آوری امکانات بیشتر برای دانشجویان و ستاژران دانشکده طب جامی، در پهلوی ایجاد شفاخانه کادری جامی، امروز با شفاخانه کمپلکس لقمان حکیم نیز تفاهمنامه همکاری های متقابل امضا گردید.

با افزایش دانشجویان طب جامی، هیئت رهبری دانشگاه برآن شد تا از امکانات داخل و خارج دانشگاه برای ارائه خدمات بهتر به دانشجویان طب بهره گیری نماید. بر همین اساس، در آغاز سال جاری شفاخانهکادری جامی را ایجاد نمود که هم اکنون کار توسعه کادر صحی و تجهیزات آن جریان دارد. امروز نیز با عقد این تفاهمنامه امکانات بیشتر کار عملی و ستاژ برای دانشجویان طب جامی فراهم گردید. بر مبنای مفاد این تفاهمنامه، از آغاز سمستر خزانی ۱۳۹۸ کارهای عملی و ستاژ دانشجویان دانشکده طب معالجوی جامی در شفاخانه کمپلکس لقمان حکیم نیز صورت میگیرد.

به هدف سهم گیری در امور اجتماعی و فراهم سازی خدمات تحصیلی و صحی ارزان و با کیفیت، هر دو نهاد فوق، توافق نمودند تا در هزینه های تحصیلی و صحی افراد معرفی شده از جانب طرفین، تخفیف های ویژه یی قایل شوند. بر همین اساس خدمات صحی شفاخانه کمپلکس لقمان حکیم برای استادان، کارمندان و دانشجویان دانشکده های مختلف دانشگاه جامی با تخفیف ارائه میگردد، و بالمقابل دانشگاه جامی نیز در فیس تحصیلی دانشجویان معرفی شده از جانب ریاست شفاخانه لقمان حکیم، تخفیف قایل میشود.


برنامه شبیه سازی سازمان ملل متحد

بخش انکشاف مسلکی پوهنتون جامی با همکاری نهاد YTS که با حمایت مالی سفارت آمریکا فعالیت های اکادمیک را به پیش میبرد، نخستین برنامه “شبیه سازی سازمان ملل متحد” را در دو کمیته با اشتراک چندین تن از دانشجویان دانشگاه های هرات برگزار نمود. این برنامه که مرحله آمادگی آن از چند ما پیش آغاز شده بود، دومین دور آن با همکاری و میزبانی دانشگاه جامی دیروز چهارشنبه نهم اسد ۱۳۹۸ با تدویر کنفرانس MUN برگزار شد. در این برنامه محصلان دانشگاه جامی همراه با دانشجویان دانشگاه های هرات، کهکشان شرق و هریوا، به بحث و گفتگو پرداختند.

در ختم برنامه به خاطر همکاری در بخش توسعه علم و دانش و ارتقای ظرفیت دانشجویان در زون غرب، تندیس بهترین پوهنتون همکار، از جانب نهاد مذکور به پوهنتون جامی اهداء شد.


کسب افتخار دیگر برای دانشجویان پوهنتون جامی

با تلاش آمریت دیپارتمنت قضایی-حارنوالی دانشکده حقوق و علوم سیاسی پوهنتون جامی، دانشجویان این دانشگاه توانستند جواز اشتراک در مسابقات علمی برنامه حکمیت تجارتی (Vis Moot Court Competition) را کسب نمایند.

تیم محکمه تمثیلی حکمیت تجارتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی به همکاری مالی پوهنتون جامی و موسسه CLDP در آواخر ماه سپتامبر سال روان میلادی جهت اشتراک در مسابقات ملی، عازم کابل میگردد. در این رقابت تیم های دانشجویان سیزده دانشگاه معتبر خصوصی و دولتی از سراسر افغانستان اشتراک خواهند نمود، که از حوزه غرب کشور، جامی تنها پوهنتون خصوصی است، که جواز حضور را در این رقابت ها کسب نموده است.

مشارکت در این برنامه رقابتی فرصت خوبی برای بدست آوردن دانش جدید در حکمیت تجارتی و حقوق بین الملل و افزایش آشنایی با اصطلاحات حقوقی زبان انگلیسی خواهد بود. دانشجویانی که در گذشته در این برنامه ها شرکت نموده اند، بعد از ختم تحصیل فرصت های خوب کاری در نهاد های ملی و بین المللی برایشان مهیا شده است.

در روند انتخاب تیم دانشجویان جامی، ابتدا ۱۹ نفر در آزمون شرکت نمودند که بعد از گذشت سه مرحله، ۵ نفر از آنها مطابق به مقتضیات برنامه به حیث اعضای تیم انتخاب گردیدند.


کارگاه آموزشی ای برای ۶۰ تن کارمند ادارات دولتی هرات به تاریخ ۱۰ و ۱۱ سرطان ۱۳۹۸ برگزار گردید

کارگاه آموزشی ای برای ۶۰ تن کارمند ادارات دولتی هرات به تاریخ ۱۰ و ۱۱ سرطان ۱۳۹۸ برگزار گردید.
بر مبنای تفاهم نامه قبلی با ریاست منابع بشری مقام ولایت هرات، بخش انکشاف مسلکی دانشگاه جامی، کارگاه دو روزه ی را تحت عنوان (پروپوزل نویسی) راه اندازی نمود. این برنامه توسط استاد علی احمد ستاری مسوول انکشاف مسلکی دانشگاه جامی در سالون کنفرانس های دانشگاه جامی اجرا شد. در این کارگاه آموزشی اشتراک کننده ها حدود ۲۰ عنوان موضوع بسیار مهم و مرتبط به نوشتن یک پروپوزل را فراه گرفتند.
در ختم برنامه، علاوه بر اجرای کار عملی و گروهی برای نوشتن یک پروپوزل، برای اشتراک کنندگان تصدیق نامه نیز توزیع گردید.

به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار